ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > İçimizden Biri > Gözlerimiz Kapalı mı?

Gözlerimiz Kapalı mı?
Son Güncellenme : 26 Oca 2013 22:17

“Zaman hızlı bir şekilde akıp gidiyor. Üniversitede ders vermeye başladığım günden bugüne yaklaşık yedi yıl wholesale NBA jerseys geçmiş. Haftanın bir günü de olsa öğretmenlik mesleğini uygulamak çok güzelmiş. İçinizdeki sevgi ve heyecan hiç kaybolmuyor. Ruhunuz bir başka besleniyor. Ancak her deneyimin bir sonu var. Bu yıl kendi kurumumun şartlarından kaynaklanan sorunlardan dolayı öğrencilerden ayrılmanın getirdiği hüznü yaşıyorum. wholesale NFL jerseys

bk

İnsan, hayatında asıl mesleğinin yanı about sıra 2-3 mesleği birlikte yürütebiliyor. Hele de ikincil olarak yürüttüğünüz meslekleri kişisel dürtü ve kazanç sağlamadan yapmak, insana ayrı bir mutluluk veriyor. Bir nevi yaratıcılık yönünüzü geliştiriyor. Buradan elde etmiş olduğunuz deneyimler, beceriler ve kazanımlar hayatla bütünleşerek devam ediyor.

Bende bu 7 yıllık deneyimlerimi sizlerle paylaşarak, eğitim sistemimizin getirmiş olduğu olumsuzluklara ilişkin farkındalığınızı geliştirmek istiyorum.

“Öğrenciler var olan bilgilere düşüncelerini söyleme konusunda isteksiz davranıyorlardı. Yeni olan her şeye korkuyla Miami Dolphins Jerseys yaklaşıyorlardı. İlköğretim çağında belirli kalıplara girmiş öğrencilerin bu korkulardan çıkması kolay değildi. O kadar önyargılı bilgilerle geliyorlardı ki kendilerini bunlardan kurtarmaları çok zordu. Çünkü yıllarca yaratıcı yönleri desteklenmeyen bir eğitim sisteminden ?leti?im geliyorlardı. Kendilerini ifade etmede zorlanıyorlardı.”

“Öğrenciler elde etmiş olduğu bilgileri, içselleştirmede de zorlanıyorlardı. Teorik bilgilere, testlere alıştırılmış olduklarından kendilerine bir türlü güvenemiyorlardı. Üniversiteye meslek, statü, para ve not kazanma gibi amaçlarla geldikleri için kendilerini tanımada zorlanıyorlardı. cheap NBA jerseys Bireysel çıkarlar sanki daha ön plana çıkıyordu. Buna bağlı olarak da temel eğitimde alınan bilgileri yaşantılarına uygulayamıyorlardı.”

“Sorun olarak gördüğüm bir başka konuda şuydu: okullarımız hayattan kopuk bir eğitimi sürdürürken, hayatta onlardan kopuk bir eğitim sistemini kabul ediyordu. Bu anlayış içinde, belirli kalıplarla sürekli bir reduces yaşam sürmek, öğrencilerde hoşnutsuzlukların doğmasına neden oluyor ve doğallıklarını bozuyordu. . Bunlar uygulama derslerinde açıkça görülüyordu.”

Peki, ezbercilik, testler, notlar ve sınavlar… gibi yanlış eğitim sistemleri bizlere neden dayatılıyordu?

Eğitim modeli olarak ülkemizde köy enstitüsü modeli uygulanmışken veya bu modele yakın günümüzde OECD ülkelerinde Testing birinci sırayı almış Finlandiya örneği (Öğrenciler öğreniyor, araştırıyor, düşünüyor, yazıyor, sunum yapıyor. Her öğrenci öğrendiklerini kendi yaşamına yansıtıyor ve uyguluyor. 15 yaşına kadar herhangi bir test uygulanmıyor. Yaratıcılıklarını, hayal güçlerini kullanmaları için destekleniyor. Çocuklar akademik eğitime 7 yaşından önce başlamıyor. Çünkü

çocukların bu yaştan önce akademik eğitime hazır olmadığını düşünüyorlar. ) varken, neden denenmemiş modeller uygulanıyordu?

Bu soruların cevabı çok basitti:

* İnsanları belirli bir sisteme uydurmak,

* Bir kalıp içinde yaşamalarını sağlamak,

* Olaylara dayalı bilgiler ile yetinmesi sağlanarak düşünme yeteneğinden ve yaratıcılığından yoksun bırakarak yaşamla bütünleşmesini engellemek.

Uygulanan veya dayatılan bu politikaların amacı ne?

Bu soruyu en güzel cevabı Kenya’nın ilk başbakanı Jomo KENYATTA veriyor:

“ Avrupalılar geldiklerinde week’s onların elinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki İncil bizim elimizdeydi. Topraklarımız ise beyazların olmuştu.”

Ne dersiniz gözlerimiz kapalı mı?

Öğretmenlere ve öğrencilere iyi tatiller diliyorum.

 Bülent KAYA

Sosyal Hizmet Uzmanı

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.