ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler Yerel > İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Dünya HIV/AIDS Günü açıklaması

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Dünya HIV/AIDS Günü açıklaması
Son Güncellenme : 12 Ara 2017 16:45

İlçemiz Sağlık Müdürlüğü’nce Dünya HIV/AIDS Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, Türkiye’nin HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında yer almakla birlikte son yıllarda vaka sayılarında artış izlendiği belirtildi.

İlçe Sağlık Müdürü Rıza Sönmez, HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü)’nün doğrudan bağışıklık sistemine zarar veren bir virüs olup bu virüsü taşıyan insanların “HIV pozitif” olarak adlandırıldığını belirtilen açıklamasında;

“AİDS nedir? AİDS’in belirtileri nelerdir?

AİDS, HIV adındaki mikrobun neden olduğu, kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır. Bu virüs, vücuda girdiğinde hastalığa karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemimizi yok eder. AİDS’in belirtileri nelerdir?

İlk olarak ABD’de ortaya çıkan AİDS, ülkemizde 1985 yılından itibaren görülmeye başlanmıştır. En çok; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi büyük ve turistik yerlerde görülmektedir. Bunun en büyük sebebi de korunmasız cinsel ilişkidir.

AİDS’in belirtileri:

-Ateş yükselmesi

-İştahsızlık ve kilo kaybı,

-Vücudun bazı bölgelerinde oluşan uçuk ya da yaralar

-Akciğer hastalıkları

-Geceleri terleme

-İshal

-Öksürük

Bu belirtileri gösteren her birey HIV taşıyor demek değildir ya da kişi bu belirtileri göstermese dahi HIV taşıyabilir. Bu durumda bu tarz belirtiler gösteren kişiler, birden fazla partnerle korunmasız cinsel ilişkiye girmişse HIV testi yaptırmalıdır.

AİDS nasıl bulaşır?

AİDS üç şekilde bulaşır:

-Kanında bu virüsü taşıyan biriyle cinsel ilişkiye girilmesi sonucu, özellikle korunmasız bir şekilde cinsel ilişkinin gerçekleşmesiyle HIV virüsü sağlıklı kişiye bulaşır.

-AİDS’li ya da HIV virüsüne sahip kişilerin kanlarına temas sonucu ya da organ nakliyle hastalık ya da virüs bulaşır.

-Hamile ve HIV virüsünü taşıyan anneden bebeğe, gebelikte veya doğumda bulaşabilmektedir.

AİDS’ten korunmanın yolları

-Cinsel ilişki ile kolaylıkla bulaşabildiğinden ilişki sırasında mutlaka korunmak gerekir.
-Bir diğer bulaşma yolu, kan nakli olduğundan, AİDS testi yapılmamış kan asla kullanılmamalıdır. Kullanılmış ve sterilize edilmemiş cerrahi aletler, şırıngalar, jiletler kesinlikle kullanılmamalıdır.

AİDS hakkında bilinmesi gerekenler

Aynı tabaktan yemek yemekle, aynı yemek aletlerini kullanmakla bu virüs bulaşmaz. Yanaktan öpüşme, öksürük, ter, sarılma ile de HIV bulaşmaz. Toplumun bir arada olduğu, kalabalık yerlerde bulunmakla bu virüs bulaşmaz.

AİDS tedavisi:

Günümüzde hala HIV enfeksiyonunda vücudu tamamen virüsten temizleyebilecek bir tedavi yoktur. Ancak tıbbın ve teknolojinin ilerlemesiyle doktorlar AIDS hastalığını oldukça yavaşlatabilir ve hastanın yaşam kalitesini arttırıp, hastanın ömrünü oldukça uzatabilirler” dedi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.