ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler Yerel > İLÇEMİZDE BİR İLK “MANGALA TURNUVASI” DÜZENLENİYOR

İLÇEMİZDE BİR İLK “MANGALA TURNUVASI” DÜZENLENİYOR
Son Güncellenme : 06 Mar 2018 8:39

İlçemiz Fatih İlkokulu’nda bu yıl ilk defa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Özümden Bir Oyun Mangala Turnuvası” düzenleniyor.

Fatih İlkokulu Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı’nda düzenlenen Türk Zeka ve Strateji Oyunu Mangala Turnuvası’na, İlçemizde bulunan 27 okuldan 27 öğrenci katılıyor. Turnuvanın ilk gününde ilkokul öğrencileri yarışmayı kazanmak için kıyasıya mücadele verdi.

Turnuvayla ilgili açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sultan Ahmet Kaymak, Mangala Oyunu’nun öneminden bahsederek, ilçede bulunan okullardaki öğrencilere tarihi çok eskilere dayanan bu oyunu tanıtmak istediklerini anlattı.

Tarihte unutulmaya yüz tutmuş oyunları hatırlatmak için turnuvayı düzenlediklerini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Sultan Ahmet Kaymak: “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mangala Turnuvası düzenledik. 27 tane okulumuz Mangala Turnuvasında yarışacak. Tarihte unutulmaya yüz tutmuş oyunları hatırlatmak için turnuvayı düzenledik” dedi.

Turnuvada ilk gün ilkokul öğrencileri kıyasıya yarıştı. Turnuvanın ilk gününde ilkokullar arasında yapılan yarışmada Merkez İlkokulu Öğrencisi Abdussamed Altun birinci olurken, Mütaş ilkokulu Öğrencisi Seyfullah Şener ikinci, Yavuz Selim İlkokulu Öğrencisi Ayşe Nur Sönmez üçüncü oldu.

İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinden dereceye girenlere turnuva sonunda madalya ödülleri verilecek.

Mangala nedir?

Türk Zeka ve Strateji Oyunu olarak geçer. 12 çukurdan birer tane de hazine çukurundan oluşan 48 taşla oynanan 2 kişilik bir oyundur. Mangalanın tarihi eskilere dayanmaktadır. Hunlar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde oynanan Santranç kadar önemli bir oyundur. Kumar içermeyen bir oyuna, kendi çukuruna taş atarak başlanır. Kendi çukuruna taş atarak başlamalarının sebebi de Baba Ocağı’na sahip çıkma manasına geliyor. Yine taşların iki kalması ikili anlaşma anlamına geliyor. Eski Türklerde taşlar Asker çukurlarda karargah ve hazine manasına gelmektedir. Buda savaşla uğraşıldığı manasını içermektedir.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.