ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler Yerel > İLÇEMİZDE BİR İLK MANGALA TURNUVASI ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

İLÇEMİZDE BİR İLK MANGALA TURNUVASI ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU
Son Güncellenme : 07 Mar 2018 14:38

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez ilkokul, ortaokul ve liseler arası olmak üzere 3 kategoride düzenlenen “Özümden Bir Oyun Mangala Turnuvası” şampiyonları belli oldu.

Fatih İlkokulu Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı’nda düzenlenen Türk Zeka ve Strateji Oyunu olan 3 kategoride yapılan Mangala Turnuvası’na 27 okuldan 27 öğrenci katıldı. Çekişmeli geçen turnuvada ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde ilk 3’e girenler belirlendi.

Buna göre;

İlkokullar Kategorisinde:

1. Abdüssamed Altun / Merkez İlkokulu,

2. Seyfullah Şener / Mütaş İlkokulu,

3. Ayşe Nur Sönmez / Yavuz Selim İlkokulu

Ortaokullar Kategorisinde:

1. Ali Öztürk / Cumhuriyet Ortaokulu

2. Meryem Güven / Tavşançalı Atatürk Ortaokulu

3. İsme Akgül / Tuzyaka Ortaokulu

Liseler Kategorisinde:

1. Ramazan Çiftçi / Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

2. Merve Güzel / Şeyh Edebali Anadolu Lisesi

3. Hilal Görgülü / Kulu Anadolu Lisesi dereceye girdi.

Ödül töreninde dereceye giren öğrencilere ödülleri İlçe Milli Eğitim Milli Eğitim Müdürü Sultan Ahmet Kaymak ve okul müdürleri tarafından takdim edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sultan Ahmet Kaymak, böyle anlamlı bir turnuvaya ev sahipliği yapan Fatih İlkokulu idarecilerine, turnuvada emeği geçen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Koordinatörlerine ve Hakem Heyetine teşekkür ederken, yarışmada dereceye giren tüm öğrencileri tebrik etti.

Mangala nedir?

Türk Zeka ve Strateji Oyunu olarak geçer. 12 çukurdan birer tane de hazine çukurundan oluşan 48 taşla oynanan 2 kişilik bir oyundur. Mangalanın tarihi eskilere dayanmaktadır. Hunlar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde oynanan Santranç kadar önemli bir oyundur. Kumar içermeyen bir oyuna, kendi çukuruna taş atarak başlanır. Kendi çukuruna taş atarak başlamalarının sebebi de Baba Ocağı’na sahip çıkma manasına geliyor. Yine taşların iki kalması ikili anlaşma anlamına geliyor. Eski Türklerde taşlar Asker çukurlarda karargah ve hazine manasına gelmektedir. Buda savaşla uğraşıldığı manasını içermektedir.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.