ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler Yerel > LEYLEKLER GELMEYE BAŞLADI

LEYLEKLER GELMEYE BAŞLADI
Son Güncellenme : 14 Mar 2018 14:45

İlçemize baharın müjdecisi olarak bilinen leylekler, gelmeye başladı.

Leylekler, havaların ısınmasıyla köylerin çatılarında, elektrik direklerinin üzerinde ve minarenin uçlarında bozulan yuvalarını tamir ediyorlar.

İlçemizden geçen sonbahar aylarında sıcak iklime sahip Afrika kıtasına göç eden leylekler, ilkbaharın müjdecisi olarak daha önce yuva yaptıkları bölgelere geldi.

Buna göre, leylekler 7 -8 günde dişi malzeme taşırken, erkek yuvayı yapar. 30-34 gün kuluçka dönemleri oluyor. Gündüzleri erkek, geceleri ise dişiler yuvada kalıyor. Yavruları ortak besliyorlar. Leyleklerin Eylül ayı başından itibaren aynı güzergahı izleyerek Afrika tarafına göç ediyorlar.

Avrupa ve Türkiye leyleklerin üreme bölgesidir. Sürü halindeki leyleklerin bir bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yaşamlarını sürdürmektedirler. Leylekler yön bulma konusunda önemli yeteneklere sahip.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.