ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler Yerel > SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KANSERE DİKKAT ÇEKTİ

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KANSERE DİKKAT ÇEKTİ
Son Güncellenme : 04 Nis 2018 13:30

İlçemiz Sağlık Müdürü Uzman Doktor Rıza Sönmez, İlçe Sağlığı Müdürlüğü ve Devlet Hastanesi olarak iş birliği içerisinde çalışılan bir ketem birimi oluşturulduğunu dile getirirken, “Böylelikle kanser tarama çalışmalarımız hızla devam etmektedir. İlçemiz bünyesinde kanser türleri (meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri tarama) çalışmaları ücretsiz olarak halka yapılmaktadır” dedi.

Sönmez açıklamasında;

“Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır.

Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Meme Kanseri

Mamografi: Mamografi memeyi görmek için özel olarak tasarlanmış bir röntgen türüdür. Mamografi ile üretilen ve mamogram olarak adlandırılan görüntüler göğüste tümörler veya bozuklukları gösterebilir.

Rahim Ağzı Kanseri

İnsan papilloma virüsü (HPV) testi: Hücreler bir kadının serviksin dışından kazınır. Bu hücreler, belirli HPV suşları için test edilir. Bazı HPV suşları, servikal kanser riskinde artış ile daha fazla bağlantılıdır. Bu test tek başına veya bir Pap testi ile kombine edilebilir.

Kolorektal Kanser

Dışkı DNA testi: Bu test kanseri aramak için bir kişinin dışkı numunesindeki DNA’yı analiz eder. Poliplerde ve kanserlerde bulunan DNA değişiklikleri doktorun kolonoskopi gerekli olup olmadığına karar vermesi için kullanılır.

Bilindiği üzere tüm dünyada kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile; Uluslararası Kanser Kontrol Örgütünün (UICC) başlattığı çalışmalar vardır.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.