ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler Yerel > YENİ HALİME HATUN CAMİSİ’NE BAŞLANIYOR

YENİ HALİME HATUN CAMİSİ’NE BAŞLANIYOR
Son Güncellenme : 14 Nis 2018 11:09

İlçemiz Halime Hatun Kubbeli Camisi Miraç Kandili’ne denk gelen Cuma Namazı ve akşamında kılınan Yatsı Namazı’ndan sonra yeni binasının yapımı için ibadete kapatıldı.

Konya-Ankara Karayolu üzerinde bulunan ve İlçemiz halkı ile birlikte Ankara-Antalya güzergahını kullanan vatandaşlara yıllarca hizmet veren Halime Hatun Kubbeli Cami’nin yenisinin yapımına Diyanet İşleri Başkanlığı, İlçe Belediye Başkanlığı, İlçe Müftülüğü ve Cami Dernek Başkanlığı’nın istişaresi neticesinde karar verildi.

Resmi yazışmaların tamamlanmasının ardından yeni Halime Hatun Kubbeli Camisi’nin yapımı için harekete geçtiklerini söyleyen Dernek Başkanı Bekir Yüksel;

“Camimiz şuan 240 m2 alan üzerinde yaklaşık 600 kişiye hizmet vermektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkanlığı’nın yapmış oldukları proje ile yeni Cami’de 430 m2 alan üzerinde yaklaşık 1100-1200 kişi aynı anda namaz kılabilecektir. Projede Selçuklu Mimarisi uygulanacaktır. İç dizaynda mihrap, minber ve kürsüde lüks ahşap malzeme kullanılması planlanmakta. Amacımız, Camimiz yapılırken en iyi kalitede yapı malzemesi seçimi olacaktır. Zemin, giriş ve mahfel olmak üzere 3 kattan oluşacaktır. Mübarek Miraç Kandili’ne denk gelen Yatsı Namazı’ndan sonra Camimiz hizmete kapatılıp, Cumartesi gününden itibaren içinin toplanması işine başlanacaktır. Herşeyin şeffaf olacağı yapım işinde, ilk planda yıl sonuna kalmadan zemin kat yapılarak vatandaşların namaz kılmaları sağlanacaktır. Takribi bitimi ise 2 yıl olarak hedeflenmektedir.

İlçemiz ülkemizin en önemli geçiş güzergahlarından birisidir. Neredeyse Ankara’dan Antalya’ya kadar olan karayolu üzerindeki tek Cami’dir.

Ayrıca vatandaşlarımızı müşkül durumda bırakmamak adına geçici olarak, İsmail Çağlayan Apartmanı altında bulunan 2 adet dükkanın düzenlemesi yapılıp, hafta başından itibaren orada vakit namazları kılınmaya başlayacaktır” dedi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.