ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > İçimizden Biri > YİTİR-ME

YİTİR-ME
Son Güncellenme : 03 Ara 2016 11:52

Bülent Kaya

    Doğal tarımı ve doğal yaşamı savunan Japon çiftçi Fukuoka “Ekin Sapı Devrimi” adlı kitabının bir bölümünde şu sözleri yer vermiş:     “Bu bir tek ekin sapından bir devrim başlayabileceğine inanıyorum. İlk bakışta, bu pirinç sapı hafif ve önemsiz görünebilir. Neredeyse hiç kimse onun bir devrim başlatacağına inanmaz. Ama ben, bu sapın ağırlığını ve gücünü fark ettim. Bana göre bu devrim oldukça gerçek.”  Devrimi, doğayı gözlemleyerek ne güzel açıklamış… Kimyasal ilaçlama, sünni gübreleme ve toprağı işleme gibi bozuk ve doğaya zarar veren yöntemlere karşı bir devrimci gibi görev almış…  İlerlemenin ancak doğanın içinde kalınarak ve fark edilerek olabileceğini belirtmiş…  Bunu da başarmış. İnsanlara iyi şeyleri göstermiş ve kötü şeylerden uzaklaşılması için uyarmış…  Tıpkı Hüseyin Dedem ile yaşadığım şu anı gibi doğal yaşamla ilgili yaşadıklarını paylaşmış:

    Bir ilkbahar günüydü. Doğa mis gibi bahar kokusu yayıyordu. Bahçemizde bağlar belleniyor, budanıyor, tırmık çekiliyor ve çubuklar toplanıyordu. Herkes bir görev üstlenmiş coşkuyla yerine getiriyordu. Dedemin talimatları ile babam bağ çubukları kesiyor, annem ise kesilen çubukları desteleyerek bağlıyordu. Biz üç kardeş ise bağların aralarını belliyor ve bağ çubuklarının kabuklarını soyuyorduk.  Her birimizin etrafında toplanan tavuklar topraktan çıkan solucanları yiyordu… Yedikleri birkaç gün sonra bize doğal yumurta olarak geri dönecekti…  Bütün bu güzelliklerin yanına bağ çubukları almaya gelen komşuların kısa süreli sohbetleri ekleniyordu.  Siyah, beyaz veya kuş üzümü çubuklarımızdan alanların yüzlerinde; üretkenliğin vermiş olduğu mutluluk vardı. Bir çubuk herkese güzel bir enerji ve mutluluk veriyordu. Mevsimin değişimine ayak uyduruyorlardı.  Herkes, yalnızca burada ve şimdiyi yaşıyordu. Ne getireceği ve bize ne yaşatacağı belli değildi… Yaşamın anlamı da buydu. Her şeyi doğanın kendinden öğrenmek kadar güzel bir şey yoktu…  Hayat böyle olunca güzel anılar getirirdi:        

 

    Dedemin budarken her zaman zorlandığı, siyah üzüm veren ve görkemli gövdesi olan bağa gelmiştim.  Önce gövdelerinden sarkan kabukları soydum. Sonra etrafını belledikten sonra dinlenmek için oturdum. Bir süre sonra kesilen bir bağ çubuğunun gözyaşına benzer su akıttığını gördüm.    Bu beni çok etkilemişti… Dedeme bunun nedenini sordum. Dedem bana şu cevabı verdi; “Her bağ çubuğunda besinler vardır. Bu besinleri yok etmemek için zamanında kesilmesi gerekir. Kesilmediğinde ve bağların durumu iyi gözlemlenmediğinde, anlamadan müdahale ettiğimizde özünden çok şey kaybeder. Bereketi ve canlılığı kalmaz.  Tadı kaçar…  HERKES YİTİRİR. İşte, gözyaşının anlamı da budur…”

    İnsan, özünü oluşturan değerlerden uzaklaştıkça veya kaybettikçe doğanın özünü de yok etmiş.. Hastalıklı bir çevre yaratmış. Ne yediğinden ne içtiğinden mutlu olmaya başlamış. Fukuoka “ Doğal tarım yumuşak ve kolaydır ve tarımın kaynağına dönüşü gösterir. Kaynaktan tek bir adım bile uzaklaşmak kişiyi yoldan çıkarır” diyor… “Bugün ben ne istiyorum, neden, neyi ve niçin yapıyorum” sorusunu sormadan yaşanılan her gün; işleri biraz daha çıkmaza sürüklemiş.   “Duydun mu?  Zirai donatıma el arabaları gibi motorlu araçlar gelmiş. İlaçlamayı çok kolay yapıyormuş. Meyve ağaçlarının uç noktalarına kadar püskürtüyormuş. Kurtlanmayı önlüyormuş. Meyve verimini artıran gübrelerde gelmiş. ”   denilerek doğal tarımdan insanlarımız yavaş yavaş uzaklaştırılmış…

    Yaşama sevincini ve güzellikleri yitirmeden özümüze dönmeliyiz. Bunun içinde Fukuoka’ın kitabında yer alan şu türkünün sözlerini yaşam felsefesi haline getirmeliyiz: “Sonbahar rüzgâr mı getirecek, yağmur mu, bilmem, ama ben tarlalarda çalışıyor olacağım.”

    İlham dolu bu kitabı mutlaka okuyun…

Bülent KAYA

Sosyal Hizmet Uzmanı

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Kod Eşlem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Vizyonda neler var?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.